Ze života na zadním sedadle

(FK) Mám funkci. Získala jsem ji zároveň s koupí motorky. Jsem spolujezdec. Není to status podřadný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vyžaduje mnoho schopností, ve kterých se navíc musíte každým dnem zdokonalovat, chcete-li mít i zítra svého řidiče dobře nalazeného. Musíte ovládat cestovní catering, čili být schopni v kteroukoliv denní dobu zodpovědět otázku, jak velké jsou vaše zásoby a kolik vyčištěné a nevyčištěné vody právě teď máte. Doplňování zásob je také na vás. Zároveň jsem jedinou na slovní rozkaz pohyblivou součástkou motorky, která se posouvá dle zadání zleva doprava, podle toho, na kterou stranu je potřeba stroj vyvážit.

20100505_congo-brazzaville_0021-2

Dále musím mávat všude kolem, abych dostála dobré reputaci bělochů projíždějících Afrikou. Občas se tak přihodí, že mi na pozdrav kynou chlapíci mačetou nebo močící vojáci samopalem. Někdy motorku tlačím v písku a jindy tahám v bahně. Seskakuju, když je řidiči zima abych vybalila větrovku nebo naopak teplo, abych ji sbalila. Je to častěji, než jsem čekala. Na poklepání vybaluju za jízdy z batohu sušené maso a krmím šoféra. Odhaduju, kdy je ještě vhodné o stavu vozovky vtipkovat, a kdy už je potřeba mlčet a nepřisypávat písek na cestu.

FK Bob and helmets

Jako každá funkce, i tato vás svádí k podléhání zlozvykům. Kupříkladu spolujezdce svádí nešvar nadávání, aby pomstil vůdce stroje, kterého ohrožují neohleduplní řidiči, leč on sám se musí soustředit a tak nevylévá své emoce. Poté, co jsem jedno drze jedoucí auto počastovala sprostým slovem na „čů“ a nevybíravým gestem jednoho prstu, abych za pár minut děkovala jeho řidiči za ubytování v katolickém centru, se učím držet jazyk za zuby.

Jednou z odměn, která spolujezdci kompenzuje neustálé natřásání bez možnosti ovlivnit, do které z děr motorka v příštím okamžiku vjede, je výhled. Přes siluety rozpláclých mušek na plexiskle helmy můžete více či méně nerušeně pozorovat zvolna se měnící krajinu a atmosféru země, kterou právě projíždíte. A jestli už jsme se někdy snažili říct, že krajina a atmosféra toho či onoho místa byla krásná, pak po Angole je potřeba vše znovu přeměřit a přejmenovat.

Pár slov potěší :