Pěsti ve dne

(bob) Hlásí se zvláštní Bob-reportér přímo z Dakaru, z dějiště v pořadí již X-tého odpoledne věnovaného senegalským zápasům. Do startu prvního souboje zbývá ještě několik hodin, ale u okénka stojí již fronta na lístky a stadion se plní. Severní tribuna se prohýbá pod dvěma skupinami fanoušků oblečených v bílé a žluté dresy, kteří rytmicky a extaticky povbuzují své favority promenující se okolo pískového kolbiště doprovázeni svou družinou.

20091220_dakar_0061

Dnes nás čeká celkem pět zápasů a houstnoucí atmosféra slibuje vzrušující podvečer. Kdykoliv se připravující borec přiblíží ke spřízněné části publika, ozývá se z té části hlediště jásot, skandované pokřiky, bubnování a píšťalky a nad hlavami si diváci podávají vyobrazení svých idolů. Přítomné udržuje ve varu sekce perkusionistů usazená vedle promotéra dnešní show.

20091220_dakar_0067

Ne všichni diváci již měli šanci zahlédnout své oblíbence a tak alespoň gesty hrozí protivníkům, tančí, sledují papaláše proudící na střední část ochozů, která je jediná vybavená plastovými židlemi, podávají si zakoupené pytlíky s pitím nebo se perou. Obecenstvo zahustilo už i poslední místa na schodech a zdá se, že okolo ringu se rozvičují už všichni borci. Každý z nich má za sebou podporu své dakarské čtvrti, jeden dokonce reprezentuje malijskou menšinu. Družina, jež borce doprovází při rozběhávání, ho chrání těly před příliš blízkým kontaktem s některým z ostatním zápasníků, zároveň jsou však jeho sparing partnery, taneční jednotkou a vykonavatelem předzápasových rituálů. Např. kreslení nápisů do písku, před vkročením do ringu, šlehání v ringu provazem ve čtyřech směrech a provlékání se z něho utvořeným kruhem.

20091220_dakar_0094

Už se ale schyluje k prvnímu utkání. Oba sportovci oděni ve velmi těsný úbor, který zakrývá pouze to nejnutnější a opásáni nadpřirozenou mocí nabytými řemínky se nechávají fotit, poté jsou rozhodčími prohlédnuti, zda nenastupují k souboji ze zlomenými kostmi.

20091220_dakar_0115

Začalo první kolo. Soupeři se nejdřív ve zdánlivě ospalém tempu snaží zachytit paži protivníkovu nebo ho vyprovokovat ke zbrklému pohybu, který by využili k získání lepšího úchopu. Občas dojde i na pěsti, ale na rozdíl od přímočarých úderů, na které je našinec zvyklý z rohování, jde často o pohyby kopírující trajektorii – s prominutím – plácání. Avšak se vší silou, o tom není pochyby, vždyť jeden z atletů odplivuje krev. Utkání se nepřerušuje a zápasníci se drží v klinči. V předklonu, pevní v nohou, snažící se dostat pod trup druhého, drží se za pasy a občas využijí spodního háku k utupení rovnováhy protivníka. Obecenstvo utichlo a pečlivě sleduje sebemenší náznak blížícího se pádu některého ze siláků. Zápas je přerušen, neboť se soupeři vytlačili za pytle s pískem vymezující hranice kolbiště.

20091220_dakar_0120

Po konzultaci taktiky s trenérem a opětovném překontrolování kostí rozhodčím začíná druhé kolo. Pomalé máchání, klinč – a už se válí! Jednomu ze zápasníků se nepovedl výpad, čehož využil jeho protivník k povalení nebožáka, který teď nemůže uvěřit souběhu událostí a klečí zhrzen na kolenou uprostřed ringu. Zatímco vítěz je okamžitě obklopován fanoušky, sponzory, promotéry, televizními redaktory a kolegy, jeho méně šťastný rival je bez valného úspěchu zvedán ze země svými družiníky.

20091220_dakar_0131

Vážení čtenáři doma u přijímačů, zbytek galavečera se odehrával v podobném duchu a nebudu Vás proto déle napínat a s přáním mnoha úspěchů jak na poli sportovním, tak osobním, se s Vámi loučím.

 

Pár slov potěší :